Terugblik Live Event – Commissie Onderzoek & Ontwikkeling
Tijdens het live event van 6 februari jl. verzorgde de Commissie Onderzoek & Ontwikkeling (gehost door een van de nieuwste commissieleden Florian Allonsius) een inhoudelijke sessie, met bijdragen van Selina Limmen en Kim Kant.

Introductie werk van de commissie
Er werd gestart met een korte introductie over het werk van de commissie binnen de NVFK. Daarbij vertelden we hoe we het onderzoekersnetwerk coördineren, meewerken aan de langetermijnvisie en projecten zoals Kind2040, en vooral hoe we de verbinding tussen praktijk en onderzoek proberen te versterken. We halen actief onderzoeksvragen op uit de dagelijkse praktijk van kinderfysiotherapeuten en brengen onderzoeksresultaten vervolgens weer terug naar het werkveld. Op dit moment werken we daarnaast aan twee nieuwe onderzoeksaanvragen vanuit het onderzoekersnetwerk.
Vervolgens nam Selina Limmen ons mee in het adviesrapport over generieke PROMs bij kinderen. Ze liet zien waarom het meten van behandeluitkomsten belangrijk is, maar vooral hoe je PROMs praktisch en zinvol implementeert in de dagelijkse zorg. Niet alleen registreren om te registreren, maar gebruiken als hulpmiddel bij klinisch redeneren en samen beslissen met kind en ouders.
Daarna vertelde Kim Kant over de ademspieren bij patiënten met spinale musculaire atrofie. Ze ging in op vermoeibaarheid en de invloed daarvan op het ademhalen, en besprak hoe zowel de inademings- als uitademingsspieren getraind kunnen worden. Belangrijke aandachtspunten zijn het geleidelijk opbouwen van weerstand en het trainen onder goede supervisie. Ook benadrukte zij dat bij problemen met hoesten ademspiertraining een belangrijke interventie kan zijn. Om voor de patiënt relevante resultaten te kunnen volgen adviseerde zij gebruik te maken van PROMs of GAS als uitkomstmaten.
Het was een waardevolle bijeenkomst waarin duidelijk werd hoe kennis uit onderzoek direct toepasbaar wordt in de praktijk en hoe vragen uit de praktijk juist weer richting geven aan nieuw onderzoek. Precies de wisselwerking waar de commissie zich voor inzet!