VHVL-congres: Bewegen als medicijn
Trainen met hart-, vaat- en longpatiënten

Praktische informatie
9 juni | 13:00 – 21:00
In het kort
Bij het trainen van hart-, vaat- en longpatiënten balanceer je continu tussen effectiviteit en veiligheid. Hoe ga je om met onvoorspelbare belastbaarheid, comorbiditeit of de impact van medicatie? Waar ligt de grens tussen vooruitgang en overbelasting? En hoe vertaal je richtlijnen naar de realiteit van de praktijk? Tijdens dit congres worden deze vragen beantwoord.
Met een middag- en avondprogramma waarin vooraanstaande experts uit de hart- en longrevalidatie hun inzichten delen, duiken we in de do’s en don’ts van ons vakgebied. Van wetenschappelijke onderbouwing tot praktische toepassing: deze dag staat in het teken van kritisch kijken naar wat we doen en waarom we het doen.
We starten het programma met inspirerende lezingen die de kaders van trainen bij hart-, vaat- en longaandoeningen schetsen. Vervolgens verkennen we hoe exercise as medicine zich vertaalt naar de dagelijkse praktijk bij hart-, vaat- en longpatiënten. De workshops bieden volop ruimte om de diepte in te gaan: van innovatieve tools tot trainen met cardiale devices en de uitdagingen bij ernstig astma.
Kortom, dit is een congres om kennis te verdiepen en elkaar te inspireren. Betere revalidatie van hart-, vaat- en longpatiënten begint bij betere onderbouwde keuzes.
Inhoud plenair programma
De presentaties van Chris Burtin, Victor Niemeijer en Tim Takken benadrukken dat effectieve revalidatie bij hart-, vaat- en longaandoeningen staat of valt met gericht, veilig en evidence-based trainen. De kern ligt in het individualiseren van oefenprogramma’s, het correct doseren van belasting (wat wél en niet te doen), en het integreren van beweging als structureel onderdeel van behandeling – exercise as medicine.
Voor de fysiotherapeut betekent dit een verschuiving van algemeen begeleiden naar klinisch onderbouwd handelen, waarbij risicomanagement, gedragsverandering en functionele uitkomsten centraal staan. Zo ontstaat een praktische, wetenschappelijk gefundeerde basis voor optimale zorg van hart-, vaat- en longpatiënten.
Workshops
| Naam Workshop | Inhoud workshop | Doel na afloop workshop |
|---|---|---|
| Workshop 1 Toepassingsmogelijkheden van de EXPERT Training Tool | De EXPERT Training Tool van de ESC is een educatief en interactief instrument, gebaseerd op richtlijnen en algoritmes, dat je helpt om trainingsprogramma’s voor patiënten met cardiovasculaire aandoeningen te ontwerpen en te verbeteren. Felipe Machado laat zien hoe je de fysieke training van hart-, vaat- en longpatiënten effectiever maakt dankzij case-based learning en feedback. Er is daarbij aandacht voor type cardiovasculaire aandoening, comorbiditeit, medicatie-effecten, belastbaarheid van de patiënt, risico’s en veiligheid. | 1. De EXPERT Training Tool correct gebruiken bij het opstellen van trainingsprogramma’s; 2. Trainingsadviezen formuleren op basis van patiënt specifieke kenmerken zoals aandoening en comorbiditeit; 3. Klinische casussen analyseren en op basis daarvan een veilig en effectief trainingsplan opstellen. |
| Workshop 2 Trainen en bewegen met ICD en/of pacemaker | Sportcardioloog Nick Bijsterveld en sportfysiotherapeut Wouter van Doorn nemen je mee in de wereld van cardiale devices. Wat is de functie en werking van een Implanteerbare Cardioverter Defibrillator (ICD) of een pacemaker? Wat zijn de consequenties voor de patiënt die een device krijgt geïmplanteerd en wat kan wel en niet qua sporten en bewegen? Na het volgen van deze workshop weet je welke types devices er bestaan, welke instellingen belangrijk zijn en welke adviezen je aan jouw patiënt kan geven. | 1. De werking en functie van een ICD en pacemaker uitleggen; 2. Verschillende typen cardiale devices herkennen en de implicaties voor training beschrijven; 3. Veilige en passende beweeg- en sportadviezen formuleren voor patiënten met een device. Risico’s signaleren en hier adequaat naar handelen tijdens training. |
| Workshop 3 Van benauwd naar belastbaar: ernstig astma in de praktijk | Hoe vertaal je complexe astmazorg naar succesvolle training en revalidatie? In deze workshop verdiepen we ons aan de hand van een interactieve casus in ernstig astma: van fenotypering en treatable traits tot de inzet van biologics en niet-medicamenteuze behandelingen, zoals bronchiale thermoplastiek en longrevalidatie. Vanuit het perspectief van zowel longarts Yasemin Türk als fysiotherapeut Eva Geurts worden de belangrijkste uitdagingen tijdens training en revalidatie besproken. Je ontdekt hoe je met gerichte, evidence-based interventies deze complexe patiëntencategorie echt verder helpt. | 1. De kenmerken van ernstig astma en relevante behandelopties (zoals biologics en longrevalidatie) beschrijven; 2. Belangrijke trainingsbeperkingen en -mogelijkheden bij deze doelgroep analyseren; 3. Een evidence-based trainingsinterventie opstellen voor patiënten met ernstig astma; 4. Multidisciplinaire inzichten vertalen naar een praktisch behandelplan. |
Sprekersinformatie
- Prof. dr. Chris Burtin: Hoofd Vakgroep Revalidatiewetenschappen en kinesitherapie, Universiteit Hasselt.
- Dr. Victor Niemeijer: Sportarts in Elkerliek Ziekenhuis Helmond, onderzoeker in Universitair Medisch Centrum Utrecht.
- Dr. Tim Takken: Medisch fysioloog en onderzoeker in Universitair Medisch Centrum Utrecht, universitair hoofddocent, programmacoördinator Master Gezondheidswetenschappen.
- Felipe Machado: Fysiotherapeut, PhD, onderzoeker revalidatiewetenschappen in Hasselt.
- Nick Bijsterveld: Sport- en Device-cardioloog in Amsterdam Universitair Medisch Centrum, gespecialiseerd in cardiale device therapie.
- Wouter van Doorn: MSc Sportfysiotherapeut in Amsterdam Universitair Medisch Centrum.
- Yasemin Türk: Longarts in Franciscus Gasthuis & Vlietland, gespecialiseerd in moeilijk behandelbaar astma en verantwoordelijk voor de poliklinische longrevalidatie.
- Eva Geurts: Fysiotherapeut in Franciscus Gasthuis & Vlietland en MSc Cardiovasculaire en Respiratoire Fysiotherapie en Master Innovatie in de Beweegzorg; longrevalidatie en moeilijk/ernstig astma poli.
Doelen
Na afloop van het congres kan de deelnemer:
- De principes van veilig en effectief trainen bij hart-, vaat- en longpatiënten uitleggen en onderbouwen op basis van actuele evidence;
- Trainingsprogramma’s individualiseren op basis van belastbaarheid en comorbiditeit;
- De balans tussen belasting en belastbaarheid analyseren en risico’s op over- of onderbelasting herkennen;
- Richtlijnen vertalen naar praktisch klinisch handelen binnen de eigen werksituatie;
- Het principe exercise as medicine toepassen in de behandeling van hart-, vaat- en longpatiënten;
- Klinische beslissingen onderbouwen met aandacht voor risicomanagement, gedragsverandering en functionele uitkomsten.
Na afloop van de plenaire sessies kan de deelnemer:
- De belangrijkste inzichten uit recente wetenschappelijke ontwikkelingen binnen hart-, vaat- en longrevalidatie samenvatten;
- Uitleggen hoe evidence-based trainen bijdraagt aan betere revalidatie-uitkomsten;
- Verschillende trainingsvormen en doseringsprincipes vergelijken en toepassen op patiëntcasuïstiek.
Doelgroep
Zorgprofessionals (BIG-geregistreerd) zoals fysiotherapeuten/ oefentherapeuten (aandachtsgebied hart-long-vaten, sport, geriatrie), specialisten (huisarts, longarts, cardioloog, sportarts), hart/vaat/long-verpleegkundigen, Physician Assistants / verpleegkundig specialisten.
| Tijden | Activiteit |
|---|---|
| 12:30 – 13:00 uur | Registratie en ontvangst met koffie/thee/water |
| 13.00 – 13.15 uur | Opening door Gerard van der Wees (voorzitter VHVL) Welkom door dagvoorzitter: Dr. Erik Hulzebos |
| 13.15 – 14.15 uur | Prof. dr. Chris Burtin – Hoofd Vakgroep Revalidatiewetenschappen en kinesitherapie, Universiteit Hasselt. Presentatie: Do’s and don’ts bij longrevalidatie. |
| 14.15 – 15.15 uur | Dr. Victor Niemeijer – Sportarts, Elkerliek Ziekenhuis Helmond. Presentatie: Do’s and don’ts bij hartrevalidatie |
| 15.15 – 15.45 uur | PAUZE |
| 15.45 – 16.45 uur | Dr. Tim Takken – Medisch fysioloog, UMCU. Presentatie: Exercise is Medicine bij hart-, vaat- en longpatiënten. |
| 16.45 – 17.00 uur | Vragen / Discussie |
| 17.00 – 18.00 uur | Diner |
| 18.00 – 19.00 uur | Workshop-ronde A Workshop 1: Felipe Machado (fysiotherapeut, PhD, onderzoeker revalidatiewetenschappen Hasselt). Toepassingsmogelijkheden van de ‘EXPERT Training Tool’. Workshop 2: Nick Bijsterveld (sport- en device-cardioloog, AUMC) en Wouter van Doorn (MSc sportfysiotherapeut AUMC). Trainen en bewegen met ICD en/of pacemaker Workshop 3: Yasemin Turk (longarts, Franciscus Gasthuis & Vlietland) en Eva Geurts (fysiotherapeut en MSc CRF, Franciscus Gasthuis & Vlietland). Van benauwd naar belastbaar – ernstig astma in de praktijk. |
| 19.00 – 20.00 uur | Workshop-ronde B Workshop 1 t/m 3 (herhaling) |
| 20.00 – 21.00 uur | Afsluiting, met aansluitend drankje |
Parkeren en OV
Kom je met de auto?
Aristo Utrecht Lunetten ligt vlakbij de A27, A28 en A12.
Aristo beschikt over een eigen parkeerplaats (betaald). Aristo beschikt over oplaadpunten voor je elektrische auto.
Kom je met het Openbaar Vervoer?
Aristo Utrecht Lunetten ligt naast het NS-station Utrecht Lunetten en is daarom uitstekend bereikbaar met het openbaar vervoer.
Kom je met de fiets?
Als je het perron afloopt richting Aristo vind je links de openbare NS-fietsenstalling waar je je fiets kunt stallen (650 plekken).
Accreditatie
Accreditatie is in aanvraag.
Contactgegevens
Voor vragen over dit event kun je contact opnemen met de organisator.